על מיניות ואיכות חיים בגיל המבוגר

ד"ר אורי ורניק

לפני פחות משנה התפרסם סקר אודות מיניות במחצית השניה של החיים,  שנערך מטעם האגודה האמריקאית של גמלאים (AARP) ועקר ממצאיו פורסמו בירחונם בגרות  מודרנית. הדו"ח המלא מצוי באתר האינטרנט של האגודה http://www.aarp.org/mmaturity/sept_oct99 זהו הסקר המקיף הראשון הבודק התנהגויות עמדות ורגשות מיניים מגיל ארבעים וחמש ומעלה, תוך הערכת תרומת המיניות לאיכות החיים בכללותה. כמה מעלות לסקר: גודל המדגם, ייצוגו וההפרדה  בין נשאלים שיש להם בני-זוג קבועים, לבין אלה שאין להם. הממצאים לכן, משקפים באופן נאמן יותר את המתרחש במציאות. כל דיון במיניות בבגרות, חייב לצאת ממצאי סקר זה. מאחר ולא נערך עדיין מחקר דומה בישראל, תצטרך ארצות הברית, להמשיך להיות עבורנו גם בתחום זה בחזקת אור לגויים.

לקרוא עם קמצוץ מלח

בני-אדם נוטים להשוות עצמם לאחרים בסביבתם. הרגשתם הטובה תלויה לפעמים בשאלה אם הם עולים, נופלים, או שווים לאחרים בעושרם, הישגיהם, חכמתם וכו'. בימים עברו ההשוואה היתה עם אנשים בסביבה המיידית, בכפר או בשכונה, ולא תמיד ידעו מה קורה אצלם בחדר השינה. בעידן תקשורת ההמונים, ההשוואה היא עם כל כדור הארץ המערבי, והכל גלוי וידוע. ההשוואות הללו מאמללות רבים. אנו ובני הזוג שלנו נופלים ביופי ובזוהר מגיבורי הסדרות בטלביזיה, שלא לדבר על כך שכמעט לא רואים בהן אוהבים בני שישים למשל. לפני שניגש לתוצאות הסקר, חייבים להבין שסטטיסטיקה היא תאור בלבד ולא מרשם. חומר למחשבה ותו לאו. כל אחד ואחת, צריכים לעשות את הטוב בעיניהם, את הנכון והייחודי עבורם, ולא את הטוב בעיני האחרים.

חדשות טובות

לבטח שמעתם די והותר בדיחות בנוסחת "יש לי חדשות טובות וחדשות רעות". הבה נתחיל בחדשות הטובות. בסקר נמצא כי באופן כללי אנשים באמצע החיים ומעלה, הם אופטימיים  לגבי מצבם בחיים והסיכויים בהמשך. למיניות תפקיד חשוב בחייהם של רוב המבוגרים, ורובם חושבים שיחסי מין מספקים תורמים לאיכות חייהם, והם מרוצים מאוד או שבעי רצון מחיי המין שלהם. הרוב המכריע נהנה מפעילות מינית, וקיים קשר ברור בין שביעות רצון מהיחסים בזוג לבין הסיפוק מחיי המין. בטווח הגילים  45-59, מחצית האנשים קיימו יחסי מין לפחות פעם בשבוע. בין הגילים 60-74 הדבר נכון עבור 30% מהגברים  ו24%- מהנשים. בכל הגילים, כולל משבעים וחמש ומעלה, ל70%- מאלה ששיש להם בני-זוג, היו לפחות פעם עד פעמיים בחודש יחסי מין.

חדשות פחות טובות

בארצות הברית, כל אישה שנייה מגיל שישים עד שבעים וארבע, וארבע מתוך חמש נשים מעל גיל שבעים וחמש, הן חסרות בני-זוג קבועים, ברובן אלמנות. אחוז הנשים שבששת החודשים האחרונים, לא היו להם מגע, התעלסות נישוק או ליטוף מיניים, שווה לאחוז האלמנות, כלומר התאלמנות פירושה  המעשי הוא קץ המיניות. המצב הדמוגרפי  בארץ אינו רחוק מהמתואר. 57%  מאוכלוסיית הקשישים היא נשים ושיעורן היחסי עולה כל שנה. בגיל שישים וחמש 58% מהנשים ו21%- מהגברים נותרים ללא בני-זוג; ואילו מגיל שבעים וחמש ומעלה האחוזים עולים ל78%-  ו31%. במילים אחרות,  בגיל שישים וחמש, לשתי נשים מחמש יש בן זוג, מגיל שבעים וחמש, רק לאחת מחמש יש בן זוג;  ואילו אצל גברים בגילים המקבילים, רק אחד או פחות משניים מחמישה, הנם מחוסרי בת-זוג.

יחד עם זאת, נשים (וגם גברים) ללא בני-זוג, אינם סבורים כי למיניות ישנה השפעה נכרת על איכות חייהם. נשים, בהשוואה לגברים, מדווחות על מעט מאוד חשק, מחשבות או פנטזיות מיניות, ומעט אוננות. עבורם, לקשרי משפחה וחברויות טובות, לישנה חשיבות רבה יותר לאיכות חייהם. קשה לדעת האם כאן באה לידי ביטוי יכולת ההסתגלות הטובה של נשים למצבן, או שמא כאן השלכות של העובדה שהמיניות חשובה יותר לגברים מאשר לנשים, וכל שמתקדמים בגיל הפער בניהם הולך וגדל. כך, שבהתאלמנות, מאחר והגורם הפעיל, היוזם והמדרבן איננו - הנושא יורד מסדר היום.

המזדקנים החדשים

אנשים ובעיקר נשים, בגילים 45 עד 59 מגלות ליברליות ופתיחות מינית רבה יותר מהמבוגרות מהן. הן רואות בעין יפה יותר מין אוראלי, יחסי-מין בין אנשים לא נשואים ואוננות ואינן מסכימות עם הקביעה כי "מין הוא רק עבור אנשים צעירים". המזדקנים החדשים בריאים יותר, מטופחים, פעילים ובעלי תוחלת חיים ארוכה משל הדור הקודם. בנות דור "גל התינוקות", למדו לראות בביטוי ובסיפוק מיני, זכות בסיסית ויש להניח שלא ימשיכו בגישה של ויתור על מיניות והשלמה עם הגורל. צפויים על כן שינויים חברתיים מעניינים.

העיקר הבריאות

בריאות חולי וטיפול תרופתי אינם קשורים לעמדות כלפי מין, אך הם משפיעים על התנהגויות וירידה במחשבות וברגשות מיניים.  שלושה מתוך עשרה גברים וכמחצית הנשים, מאמינים שבריאות טובה יותר תשפיע לטובה על הסיפוק מחיי המין. שניים מתוך חמישה גברים מעל גיל שישים מדווחים על מצבים בריאותיים המגבילים את מיניתם. הבעיות השכיחות ביותר הן יתר לחץ דם, סוכרת, ערמונית מוגדלת וסרטן הערמונית. ארבעה מתוך עשרה גברים בין הגילים  60-74 ויותר ממחצית הגברים מעל גיל 75, מודים שיש להם קשיי זקפה חלקיים או מלאים. גברים פנו לטיפול בבעיית תפקוד מיני, פי שניים מאשר נשים. ב  רק כ6%- מהגברים  ו4%- מהנשים מקבלים טיפול נוכחי, גלולת הויאגרה היא הטיפול הנפוץ לגברים ותוספת הורמונלית לנשים. רוב האנשים מרוצים מהטיפול ומתוצאותיו.

יותר ממחצית הנשאלים ו85%- מהנשים, השיבו שהמיניות לא נפגעה על ידי המחלות,  כך הוא גם מעל גיל שבעים וחמש. שניים מתוך שלושה, גברים ונשים שיחסיהם הרגשיים היו מספקים ביותר, למרות קשיים רפואיים, המשיכו ליהנות מיחסיהם הגופניים.

היתה להם עדנה

בטווח הגילים 45-59 59% מהגברים ו52%- מהנשים נתנו לבני-הזוג שלהם ציון גבוה ביותר במשיכה מינית (אטרקטיביות). כיין ישן  המשתפר עם הגיל, אחוז המעניקים דרוג גבוה לבני-הזוג, הלך וגבר. עד שמגיל 75 ומעלה, היתה זו הרגשתם של   63% מהגברים  ו57%- מהנשים. מתחת לגיל 60 29% מהנשים חשבו שבני הזוג שלהן הם רומנטיים, מעל גיל 75, חשבו כך 53% מהן. פרשו ממצא זה כרצונכם סיפור של חברות ותיקה ההולכת ומשתבחת בכל התחומים, או  "הכל יחסית לאלטרנטיבה" (חוסר בן-זוג).

מעניין, שבעוד שהנשים תלו מיניות מספקת בבן-זוג מעניין ובעל דמיון ביחסי-המין, הרי הגברים תלו זאת, בבת-זוג רגישה ורומנטית המבינה לרגשותיהם והיודעת ליצור אוירה ארוטית. הנה עוד מיתוס שנשבר חשבנו שרק הנשים מחפשות רגישות ורומנטיקה.

שאלות פתוחות

הפרסום שסקרנו, לא התייחס לכמה נושאים. ראשית לא הפריד בין אוהבי מינם ואוהבי המין השני. מסתבר כי רבים מההומוסקסואלים, בגילים המקבילים חיים בגפם, וכך אבדנו הזדמנות ללמוד על הקשר בין מיניותם ואיכות חייהם של קרוב  ל10%- מהאוכלוסייה. הסקר התעלם מנושא   חשוב התורם לאיכות החיים והוא האוכל. אמרה לי אישה בגיל השמונים: "לישון לבד   התרגלתי, אבל עדיין קשה לי ואיני נהנית לאכול לבד." יש להניח שקיים קשר בין שביעות הרצון מהאוכל ומהמין. ועוד דבר חסר במחקר,  והוא דיון בשאלה "מהו מין בכלל" בשנים שלא עוסקים ב-"פרו ורבו". אך בנושא זה  ובשאלה של   חושניות ומגע שאינם מין, נצטרך לעסוק בהזדמנות אחרת.