מורה נבוכים לטיפול נפשי

 

כיצד בוחרים מטפל/ת? 

 

הדברים המובאים כאן מתורגמים באופן חופשי מספרם של ג'יי ס. אפרן, מיכאל ד. לוקנס ורוברט ג' לוקנס "שפה מבנה ושינוי":

 

האשליה כי קיים טיפול אובייקטיבי שניתן לתארו כרשימת נוהלים במפעל לפסיכותרפיה, מנעה מחלק מהמעוניינים מלחפש מטפל/ת שיתאימו ממש למטרותיהם. הם חושבים על תרפיות כזהות זו לזו, ועל מטפלים כזהים האחד לשני, מלבד שינויים זעירים של ניסיון או חביבות. יוצא מכך, שהם בוחרים מטפלים, כאילו שבחרו רופא, עורך-דין, או מתווך דירות. הם לא קלטו כי מהות הטיפול היא ההתאמה בין המטופל/ת למטפל/ת, ולא הכישורים הטכניים של המטפל/ת ביישום הליכים מסוימים. בחירת מטפל או מטפלת דומה יותר לבחירת מאמן, מורה לאמנות, או עמיתה למחקר. יש להכיר בכך שלא כל צמדי המטפל-מטופלת (ולהפך) יבררו לעצמם מטרות דומות, או ימצאו דרכים דומות להשיגן.

 

אדם האומר, "ניסיתי כבר טיפול וזה לא עזר לי" אמץ לעצמו את מיתוס האחידות – על פיו, טיפול עם אדם אחד זהה לטיפול עם אדם אחר. דחיית טיפול על סמך ניסיון חד-פעמי, כמוה כויתור על לימודים כי פעם היה לך שיעור משעמם. ועוד, אין זה מומלץ לבחור מורה או שותף לשיחה, על סמך הדיפלומות שלו, או המלצות של גורם בריאות כל שהו בלבד. (המלצה של חברים עשויה להיות מתאימה יותר, אך עדיין מידת "ההתאמה" צריכה להיבדק באופן ישיר). מדה מסוימת של ניסוי וטעייה היא לכן למעשה בלתי-נמנעת. בכל מקרה בחירת מטפל/ת דומה יותר למה שמתרחש כאשר מתחילים לצאת עם מישהו או מישהי (דייט), מאשר נוח לאנשים להודות. 

מהו טיפול פוגעני שיש להשמר מפניו?

דר' אנה הרווד-גרוס ודר' דני ברום מהמרכז הישראלי לפסיכוטראומה סיפקו תמרורים אדומים המעידים על טיפול פוגעני : "כל קשר רומנטי או מגע מיני בין מטפל למטופל הוא פלילי ואסור בהחלט; כשמטפל מתנהג קצת כמו חבר זהו מדרון חלקלק המטשטש גבולות תקינים; מטפלים יכולים לשתף ברגשותיהם האישיים אך ורק במטרה לקדם את הטיפול.

מטפל לא אמור לראות אתכם כבת, כחברה או כבן משפחה; אם פגישות טיפוליות מתארכות או מתקיימות באופן תכוף מדי זה סימן לטשטוש המסגרת הטיפולית; מטפל לא אמור להחליט החלטות חשובות במקומך; כאשר מטפל מעודד אותך לשמור על הטיפול בסוד זה סימן אזהרה ליחסים פוגעניים; אם אתם מתביישים במה שקורה בין המטפל לבינכם בחדר הטיפול, חווים אשמה או פחד לספר לאדם קרוב – משהו לא תקין.

אם הנכם חשים צורך להגן על המטפל שלכם, לתמוך ולהתחשב בו זה סימן אזהרה; ודאו שלפני המגע בכם במרחב טיפולי כמו חיבוק או החזקת יד - הסכמתכם התקבלה. דרשו להפסיק מגע שנראה לכם לא נכון וצאו מהחדר אם הוא לא פוסק; כל דיבור עם רמיזה מינית מצד המטפל אסור לחלוטין; נפגעתם? פנו לעזרה והגישו תלונה".