שיחת נפש                                  עברית | English

Contactדואר        inksקישורים      Articlesמאמרים       Booksספרים       Servicesשירותים     About אודותיי     Home פתיח

 

 

 • מאיפה משתין הדג?

   ספר קליל למדי, בטעם מלוח-פיקנטי

  לטיפוח השכל ושיפור מצב הרוח

  )(

   

  אורי ורניק

   

  ירושלים, אוגוסט 2001

   

   

  ותעשה אדם כדגי הים

  (חבקוק, א:14)

   

  למה דג?

   

  אז הגיע לידיכם ספרון על פתגמי דגים. איזה דג משונה! מדוע פתגמים? מה פתאום דגים? אנסה להסביר, אם כי תוך כדי השתכשכות במימי הדפים הבאים יתבהרו לכם הדברים יותר. אם כבר דגים, הלא אי אפשר בלי מים, וכמובן גם דייגים שייכים לעניין. לא רק פתגמים, גם דגים במיתולוגיה ובאסטרולוגיה, בחלומות ובאגדות – יופיעו כאן.

   

  יום בהיר (או מעונן?) אחד, שמתי לב כי בדיבור הפנימי שלי עם עצמי, מופיעים יחסית הרבה פתגמי וביטויי דגים. גם בכמה ספרים שכתבתי בצבצו להם פתגמי דגים בין השורות. אוספי פתגמים וציטוטים הם מחומרי הקריאה החביבים עלי. אחד ועוד אחד הם שלוש: לפניכם תוצאה של חיבור שני תחביבים.

   

  אבל דג הוא דג הוא דג (ברוח האמירה "ורד הוא ורד הוא ורד" שהנציח את שמה של אליס ב. טוקטליס) כלומר, דג אינו רק פתגם, כי אם משהו החי בים וגם נמצא על הצלחת. כאשר צוללים או שוחים בים עם שנורקל ומתבוננים, לאורך חופי ים-סוף למשל, מגלים לפתע עולם אחר ובו שקט ועומק; צבע ותנועה מלאת חן. הזמן עומד מלכת, העולם שהשארנו מאחרינו כאילו לא קיים. ישבתי פעם על כסא טיפולים של רופא שיניים 'צפוני' שהיה לו אקווריום דגים ענק בחדר. התבוננתי מהופנט במחול שלהם, והוא קדח וקדח.

   

  הדגים הם מקור מזון חשוב לבני-אדם. בתקופתנו מצאו שהם מקור חלבונים מועיל ובריא במיוחד לגוף. אך מעבר לשיקולי תזונה, ישנה חווית הדגים. לדוג בעצמך. לראות מוקדם בבוקר, את הדייגים חוזרים מהים עם שללם. לשבת על חוף הכינרת בטבריה (כאשר המים אינם מי יודע כמה מתחת לקו האדום), בנמל עכו או  יפו, לארוחה של דגים על הגריל וכמה סלטים וברגע מתנגנת מוסיקה יוונית. אח... ברגעים כאלה יש האומרים "אפשר לחיות אבל לא נותנים."

   

  לדגים יש משמעות סמלית. לפעמים רואים על ידה של אישה, צמיד זהב ומחוברים לו 'מזלים' קטנים. בין זוג הנעליים הזעיר, החמסות והפרסות, ימצא גם דגיג זהב. אם לא ידעתם,  'דג' בהיפוך אותיות הוא 'גד', כלומר מזל. הדג הוא סגולה לחיים ארוכים ולפריון. יעקב אבינו מברך את נכדיו אפרים ומנשה כי "ידגו לרוב בקרב הארץ" (בראשית, מ"ח: 16) בצפון אפריקה סובבים החתן והכלה בליל כלולותיהם סביב דג, ובדומה לביטוי המזרח-תיכוני 'חמסה עליך', אומרים שם 'חוט (דג) עליך'. אכילת ראש דג היא בתרבויות שונות, סגולה מיוחדת לחכמה.

   

  כמה הבהרות, לפני שנכנסים למים: כל הנאמר כאן עליו – כאילו נאמר עליה, יהיו אלה דגים או אנשים. כל הנאמר עליה ועליו – כאילו ונאמר עליהם ועליהן. אין בספר הזה אבחנה בין ציטוטים, מכתמים, משלים, אמירות, אמרי שפר. אם אין זה מוצא חן בעיני מישהו "שילך לשתות את הים של עזה" כפי שאמר, ממשיל משלים ידוע. הספרון הזה הוא ים, כלומר אפשר להיכנס אליו (ולצאת) היכן שרוצים, אין בו חלוקה לפרקים. פשוט שוחים בו כל מיני דגים.

 

מדריך התרפיה: על טיפול ומטפלים |  לבחור נכון  |  טיפול תרופתי  |

 ערכים בתרפיה | טור אישי |  טיפול במקרה

 

 

 

home | contact | Dr. Uri Wernik | www.therapy.co.il |